تبلیغات
روانشناسی - روان شناسی وخود شناسی

"فهم و شعور" در حیطه’ رواشناسی و خودشناسی و آگاهی می باشد. و آگاهی کنترل کننده است. آگاهی نگاهبان فهم و شعور است. درجه و سطح کنترل آگاهی ما بر فهم و شعور, باعث آگاهی و بیداری فهم و شعور می گردد! یعنی چه!؟ صحبت سر خودآگاه و ناخودآگاه ما است. یعنی این که درجه و میزان فهم و شعور ما, به بزرگی و کوچکی ناخودآگاه ما بستگی دارد. ناخودآگاه انسان, یک چیزی شبیه کامپیوتر است. هر چقدر این کامپیوتر و یا "ذهن یخ زده" در تصمیم گیری های انسان کمتر دخالت بکند, به فهم و شعور و درک ما افزون می شود. و احساسات و حس های ما بیشتر قابل کنترل می شود.

بزرگترین گرفتاری انسان امروزی, مبتلا بودن انسان, به استواری ناخودآگاه او می باشد. این کامپیوتر (ناخودآگاه) که در اثر, خاطرات-فرهنگ-باورها- یقین ها- اعتقادها- اتفاق ها, ساخته و ایجاد می شود, به مرور زمان بخش بزرگی از امورات زندگی ما را در دست خود می گیرد. یبوست و خواجگی احساسات و عاطفه می آفریند! یک ماشین و کامپیوتری که ساخته و پرورده خود انسان بوده باشد, چگونه می تواند, در حل مشکلاتی که نیاز به برنامه تازه دارد, مددیار و کمک و یار انسان باشد!؟ چگونه می تواند, در شناخت انسان ها و حقیقت, به من و شما کمک بکند!؟ او نه تنها کمکی برای ما نخواهد کرد, بلکه دیده ما را زائل, و گوش های ما را, ناشنوا خواهد کرد. ناخودآگاه انسان(کامپیوتر همیشه روشن) ضمیر, تاریک و سیاه انسان, و خودآگاه ما, ضمیر روشن و دانای ما به شمار می آید.

این ضمیر تاریک خودکار و خودخواه, اما, همیشه روشن, باعث تمام بیماری های روانی و غیر روانی موجود عالم است. تا زمانی که این ضمیر ناخودآگاه را انسان تحت کنترل خود نگیرد, نخواهد توانست, به بی عدالتی و ظلم و ستم غلبه بکند. نخواهد توانست, حق و حقیقت را از باطل تشخیص و تمیز بدهد. نمی تواند زیبایی و زشتی را تشخیص بدهد. نمی تواند کیفیت را از کمیت تشخیص بدهد! این ضمیر ناخودآگاه میل دارد که انسان بیشتر داشته باشد, و اما نیم نگاهی به کیفیت نمی اندازد. بزرگی خانه برایش مهم می شود! بزرگی شانه برایش مهم می شود! بزرگی اتومبیل برایش مهم می شود! مهم نیست که در داخل آن اتومبیل و خانه, عشق و صفا و آگاهی و یا جهل و بحث و بی اعتمادی باشد.

چه باید کرد!؟ چاره چیست!؟

بخش آگاه جامعه, کنترل بر بخش ناخوآگاه جامعه را باید در دست بگیرد. عین یک دندانپزشکی که هر شش ماه باید دندان و دهان مردم را کنترل بکند. کنترل دهان و دندان در اروپا هر شش ماه یک بار اجباری می باشد. و هر چند ماهی یک بار, کودکان و بچه ها توسط پزشک مربوطه برای کنترل و معاینه دعوت به مراکز مربوطه می شوند. وچرا افراد خانواده وزوجین،نباید سالی یک بار ،برای کنترل بهداشت روان ،دعوت شوند!؟ این چیزی است که در جامعه باید, تبدیل به مطالبات سیاسی مردم بشود. چه ستم هایی که در پشت درهای بسته به نام دین و مذهب و فرهنگ و عرف, به زنان و بچه های ما روا نمی دارند! چه تجاوزهایی که رو خواهند شد, اگر کنترلی در بهداشت روان خانواده ها انجام بپذیرد! عملی کردن این کار به سود همه نسل بشر است. به رشد کیفیت کار روانشناسان نیز کمکی غیر قابل تصور می کند.

جامعه امروز ما نیازمند و محتاج طرحی, حداقل, برای کنترل بهداشت روان مردم می باشد. انسان باید سالم باشد تا بتواند کار و تحصیلش،کارگر باشد. پزشک و استاد و معلم و راننده و پرستار باید سالم باشند که بتوانند کارگر باشند. آن مدیر مدبر, حق آزمایشات بهداشت روانی را دارد. آن مدیر مدبر, برای این که بتواند برخورد سالمی با کارمندان خود داشته باشد, باید آزمایشات روانی بشود. باید مرتب کنترل بهداشت روانی بشود و آن کارگر کارخانه نیز, حق مشابهی را دارد. من این طرح را یک امر لوکس نمی بینم, بلکه یک امر ضروری و در حد مطالبات سیاسی مردم می بینم. یعنی این که مردم باید از نمایندگان خود, چنین طرحی را مطالبه بکنند. برای اینکه شعور هنری جامعه و مردم بالا برود, برای اینکه موسیقی سالم گوش داده شود, برای اینکه کتاب و مطالب سالم خوانده شود, برای اینکه برنامه های تلویزیونی سالم ساخته شود, برای اینکه انتخاب همسر و شریک, به پشیمانی و ندامت و گرفتاری بدل نشود, برای اینکه فرزندانمان را بیمه سلامت روانی و شعور بکنیم, باید بت ها را بشکنیم! این قسمت کامپیوتر و ناخودآگاه انسان ها, بتی بیشتر نیست و پیروی از آن را بت پرستی می دانم.

پیروی از ناخودآگاه انسان را, قدیمی ترین و جدیدترین نوع بت پرستی, در تاریخ نسل بشر می دانم و چنین نیز هست. ناخودآگاه ما همان "نفس" است. ناخودآگاه ما همان "شیطان" است. این کامپیوتر همیشه روشن, که همیشه اطلاعات غلط به ما می دهد, زندگی را بر انسان تباه کرده است. انسان را افسرده و غمگین کرده است. شادابی و شادمانی را از انسان گرفته است. با دارو و درمان های کاذب نیز نمی توان, شادابی و شادمانی برای مردم افسرده به ارمغان آورد. با دارو و درمان های روانپزشکان, می توان درد و اندوه را کمی قایم کرد, لذا شادمانی و شفقت و انگیزه را تنها با شکستن بت و بیداری هرچه بیشتر بخش آگاهی ما نسبت به بخش ناآگاهی ما می توان به ارمغان آورد.

برای این کار باید از هر صاحب سخنی کمک گرفته شود. برای عملی کردن این کار, روانشناسان و جامعه شناسان, عارفان و عالمان, کنار هم نشسته و سمینارها و جلسات تشکیل بدهند. باید برنامه های تلویزیونی ساخته شود, تا نظر و دیدگاه روانشناسان و خودشناسان و عارفان گمنام نیز صورت جلسه بشود. فراموش نکنیم که به همان اندازه که ظلم و ستم و تجاوز, در مخفی گاه ها و دور از چشم مردم قرار گرفته است و یا جلوی چشم مردم و جامعه منصوب شده است,  روشن گری های ناب و اصیل بسیاری نیز هست که در مخفی گاه ها و جلوی چشم و جامعه ما قرار دارند, که چشمان سر, از دیدن آنان محروم هستند. برای اینکه برای دیدن هرچیزی باید قدیمی ترین بت( ناخودآگاه) را شکست.

مگر نه علاقه این کامپیوتر درون انسان, به جاه طلبی و برتری طلبی و بکش تا زنده بمانی می باشد. علاقه و میل این کامپیوتر کهنه و از کار افتاده و فرتوت, به معیارها و ارزش های وحشی و غیر انسانی می باشد. علاقه این کامپیوتر, به نابود کردن و دروغ و معجونی از هرچه تلخی در عالم وجود دارد, می باشد. این کامپیوتر و ماشین از پندارهای فرومایه تشکیل شده است و قبله و خدای او هم همان امور ظاهری و صورت زندگی است. ماهیت این ماشین خیالی, فساد است. عقده-کینه-انتقام-نفرت و حسادت است. این ماشین خیالی(ناخودآگاه) مانع دوستی ها و ارتباطات دوستانه و صمیمی است. همه را با سوء ظن و سوء نیت می بیند, به همین خاطر هست که نمی تواند کسی را دوست داشته باشد و یا به کسی اعتماد بکند, حتی به حقیقت نیز اعتماد نمی کند. این بت و جادوگر بزرگ عالم, همیشه بین انسان ها فاصله و حجاب انداخته است.

این ماشین مقایسه گرا و قضاوت(ناخودآگاه), استثمار و حقه و حیله را پیشه می گیرد و با وعده و وعیدهای سراب, حال و اکنون و زندگی اصیل و الهی ما را از دست ما می گیرد. این کامپیوتر تا عرض هستی, و تا دلتان بخواهد نسخه ی توجیه دارد و خستگی هم برنمی تابد. حرام را حلال و حلال را حرام می کند! حکومت آگاهی و عشق, تنها راه بازگشت سلامتی و شادابی و انگیزه های درخشان در انسان و جامعه می باشد.
[ دوشنبه 29 خرداد 1391 ] [ 11:44 ق.ظ ] [ avin ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه