تبلیغات
روانشناسی - چرا کودکان دروغ می گویند؟
یکی از مسائلی مهم تربیتی برای کودکان و خانواده ها دروغگویی کودکان است. این یکی از مسائلی است که در اغلب خانواده ها مطرح است و پدران و مادران البته نه در دوران خردسالی کودک بلکه از حدود سن تمییز از آن شدیدا رنج می برند. زیرا کارهای کودک برای پدر و مادر شیرین است اگر چه برخی اوقات همراه با دروغ باشد ولی بچه ها زندگی را برای والدین به همین سادگی دشوار می سازند. اتفاقا پایه گذاری این لغزش و خوی ناپسند از همان دوران کودکی است. در روزهای اول که بنا به علل اجتماعی و احیانا غریزی طفل دروغ می گوید و راه حیله در پیش می گیرد والدین با موضع تشویق و خنده و شعف از او استقبال می کنند. غافل از اینکه همین امر موجب رشد و پرورش این حالت ناهنجار می شود.
در این مقاله به برخی از مسائل پیرامون آن می پردازیم.
تعریف دروغ:
دروغ بیان سخن و مطلبی است که مطابق با واقع و حقیقت نیست، بین آنچه که توسط فرد بیان می شود وآنچه را که درجهان خارج وجود دارد و رابطه و همبستگی طبیعی وجود ندارد.
کودکان با دروغگویی چه اهدافی را دنبال می کنند؟
معمولاهدف از دروغ گمراه کردن طرف مقابل و یا مشتبه کردن امری بر دیگری است تا در سایه آن بتواند به اهداف خود برسد. این هدف یا اهداف ممکن است متعدد باشد: از جمله نجات از مجازات، کسب منافع مورد نظر، جلب نظر و توجه دیگران به نحوی که در سعادت و خوشبختی او نقش دارند.
دروغ نشانه چیست؟
دروغ چه در کودک و چه در بزرگسال حاکی از وجود یک ناامنی و یک اغتشاش در درون وجود است. نشان می دهد که فرد در وضعی نامطمئن و ناامن قرار دارد به طوری که شخصیت و موقعیت او در خطر است و تنها از راه دروغ می تواند خود را ایمنی و رهایی ببخشد.
آثار دروغگویی در فرد:
دروغگویی امری غیرفطری است و بر همین اساس نیاز به فراگیری دارد. طفل به سادگی نمی تواند دروغ بگوید و به همین نظر درحین دروغگویی مواجه با دشواری ها و اشکالاتی می شود که آثار آن را در او می توانیم بیابیم. برخی از این آثار عبارتند از:
رنگ پریدگی در صورت، ضربان قلب شدید، لکنت زبان، بیهوده گویی، عدم کنترل بر اعضا، پیدایش آثار شرم در چهره.
البته این علائم در افرادی که تازه شروع به دروغگویی کرده اند نمایان تر است، اما به تدریج که فرد به دروغ عادت می کند، این آثار در او از میان می رود ، آنچنان که در مواردی حتی قادر است مظلوم نمایی کند و در حین دروغگویی،اگر لازم هم باشد و در نهایت چند سوگند دروغ هم بخورد.
عوامل و انگیزه های دروغ:
حال نوبت این مسئله است که بدانیم چه عوامل و انگیزه هایی در فرد سبب پدید آمدن دروغ می شود.
برخی از این عوامل عبارتند از:
1 - ترس از مجازات:
طفل و حتی فرد بزرگسال دروغ می گوید به این دلیل که از مجازات می ترسد و اگر راست بگوید از مکافات امری که مرتکب شده ایمنی ندارد. همانند اینکه کودک ظرفی را شکسته یا پولی را از جایی برداشته است و یا این که در اثر بازی تکلیفش را انجام نداده و ... و برای فرار از تنبیه و مجازات به دروغ متوسل می شود.
2 - احساس فشار:
گاهی اوقات کودک دروغ می گوید: زیرا اگرراست مطالب را بگوید از طرف والدین مورد سوال های فراوان قرار می گیرد و با خود فکر می کند که این سوالات بی مورد است.
3 - پوشاندن لغزش:
کودک همانند دیگران دارای حب ذات است و شخصیت خود را دوست دارد. او ممکن است در مواردی دچار لغزش و خطا شده باشد و می داند که در این امر مورد طعنه و سرزنش قرار می گیرد و شخصیت او به خطر می افتد. برای پوشاندن گناه و رهایی از خطر سرزنش و تمسخر دروغ می گوید و آماده می گردد که بر خلاف واقعیت حرف بزند.
4 - آرزو و امید:
در برخی اوقات دروغ نشان دهنده امید و آرزوی اوست مانند اینکه او آرزو دارد که از فلان جوی بپرد و عبور کند همان آرزو را به صورت تحقق یافته مطرح نماید.
در واقع کودکان چیزهایی را مطرح می کنند که فعلادر اختیارشان نیست اما آرزوی آن کار را دارند.
5- تشویق غلط:
گاهی اوقات کودکی را می بینیم که به علت شیرین زبانی دوران خردسالی دروغی را که از کسی یاد گرفته با زبان کودکانه اش در حضور پدر و مادر می گوید ولی آنها بدون توجه به عواقب آن شروع به بوسیدن او می کنند. طفل بی خبر از همه مسائل از این پذیرش شاد شده و به ادامه راهش خواهد پرداخت.
راه های مقابله با دروغگویی:
در طریق درمان کودک و یا فردی که به دروغگویی گرفتار است، اقدامات و فنونی را می توان به کار برد که در جمع امیدی به اصلاح کودک باشد.
اما آن طریق و فنون:
1 - شناخت علل:
این مسئله ای است که در درمان ها خواه جسمی و خواه روانی باید مورد نظر باشد. باید بدانیم چرا کودک دروغ می گوید؟ چه انگیزه هایی باعث شده او دروغ بگوید و هدفش از دروغگویی چیست؟
البته دروغ های ساده ناشی از اغراق گویی در کودکان به سادگی قابل کشف است ولی آنگاه که او دروغ بزرگی گفته و مسئله فوق العاده ای را با دروغ مطرح کرده است جای تامل و دقت بیشتری خواهد بود.
2 - دادن آگاهی:
پس از شناخت علت یا علل دروغگویی باید به کودکان آگاهی و آموزش لازم را داد تا بتواند خود را اصلاح کند.
3 - عفو و بخشش:
در خانه و زندگی ضروری است برای وا داشتن کودک به راستگویی در برخی اوقات آنها را ببخشیم همانند این که اگر پایش به گلدان خورد و شکست می توان آن را نادیده گرفت، البته در زمانی که این اشتباه در صورت تذکرات فراوان تکرار نشده باشد.
4 - هشدار به کودک:
ما باید سعی کنیم به کودک تفهیم کنیم که راه او راهی درست و به صواب نیست. سرانجام و عاقبت خوبی ندارد. البته باید بیان این موارد به صورتی باشد که برای کودک قابل فهم باشد . همانند این که به او بگویید: این روش تو را پدر و مادر دوست ندارند!
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه